Naše láska k obytným přívěsům Airstream má opravdu dlouhou historii. Patříme mezi jejich obdivovatele už několik let, ale kvůli přílišným obavám jsme se ke koupi takového přívěsu dlouhá léta příliš neměli. Jednoho jsme si ale řekli, že ten strach už prostě musíme zahodit. Přeci jen žijeme jen jednou a sny by si každý z nás měl plnit. Tak jsme odhodili naše bariéry a odhodlaně do toho šli.
Vytvořeno
Naposledy aktualizováno 13. 8. 2024
Vybrat na evropském trhu obytný přívěs Airstream není vůbec nic jednoduchého. Ono se asi nejde ani moc divit, poněvadž historie těchto obytňáků je bytostně spjatá hlavně se Spojenými státy. Po pár týdnech hledání v Evropě jsme proto začali už pomalu koukat jinde. Prohledávali jsme přímo americké inzertní servery a čekali, že se na nás ten krasavec jednou přeci jen usměje.
A ono se tak opravdu stalo. Začali jsme vyjednávat o jeho koupi a ladili, jak ho dostat do České republiky. Nebylo to teda vůbec nic snadného, ale i díky přátelům a známým se to po pár týdnech nakonec skutečně povedlo. My jsme se následně jeho krásami dlouhé dny kochali a začali postupně řešit, jak ho dostaneme zpět do formy.
Renovační práce na Airstreamu byly pro nás jednou velkou radostí. Netrvaly ani příliš dlouho a za pár týdnů jsme měli hotovo. Jelikož je Airstream pokladem dnešní doby, nemohli jsme nic podcenit a veškeré naše kroky předem konzultovali s předními odborníky, kteří zkušenosti s renovací těchto obytných přívěsů už v minulosti měli. Je pravdou, že jich v České republice není příliš mnoho, ale naštěstí se nám některé takové přeci jen podařilo najít.
A co jsme vlastně společně s nimi všechno prováděli? Na co jsme museli dát pozor? No, bylo toho hodně. Čekal na nás úplně nový podvozek, brzdy, blinkry a renovovali jsme i vnitřní opláštění. Kompletně jsme upravili kuchyň a obývací prostor. Měnili jsme kabely, osvětlení i zásuvky a výměnou prošla i všechna skla.
Nezbytností dnešní doby bylo také přihlášení Airstreamu na úřady, což jsme samozřejmě také provedli. Znáte to, ta byrokracie je v dnešní době hrozně úmorná a tak jsme tomu museli věnovat hned několik dnů. Běhání sem, běhání tam. Otrava, ale pokud jsme chtěli náš cíl splnit, museli jsme si tím projít.
Při celé renovaci jsme samozřejmě nezapomněli ani na potřebnou ochranu, protože, jak víme, Airstreamy jsou z hliníkového kovu, a proto je na to potřeba myslet. Samozřejmostí tak byly ochranné brýle, rukavice i respirátor, který chránil naše dýchací cesty.
Celé naše práce následně začali pečlivým broušením přívěsu Airstream. Broušení probíhalo hned ve dvou fázích, a to nejprve prostřednictvím brusného papíru o zrnitosti 400 a 600. Z hlediska zvolené techniky jsme vsadili na křížový brus, a bruskou jsme tedy pohybovali nejprve seshora dolů a pak zleva doprava.
Snažili jsme se vždycky vybrousit požadovaný čtverec, díky čemuž jsme si celý brusný proces trošku ulehčili. Pravidelně jsme měnili i brusné papíry. Těch jsme během naší práce spotřebovali opravdu velké množství, a proto při případných podobných záležitostech rovněž doporučujeme pořídit do zásoby hned několik, poněvadž se pak mohou snadno a poměrně rychle hodit.
Následovala už fáze leštění, která našeho miláčka hodila do pořádného gala. Použili jsme proto hojně vychvalovanou leštičku Dewolt, která má asi 3 500 tisíce otáček za minutou. První leštící fáze se spoléhala na oranžový kotouč se zelenou pastou, jejíž nanášení probíhalo tak, že jsme ji u kotouče drželi asi po dobu dvou až tří vteřin. Druhá leštící fáze pak probíhala skrze žlutý kotouč se žlutou pastou.
Na závěr jsme náš krásný Airstream ještě samozřejmě dolešťovali, a to díky suplementu MetalPolish, který jsme nanesli na celou vrstvu našeho Airstreamu.
Renovace obytného přívěsu Airstream - broušení a leštění (1. díl)
Renovace obytného přívěsu Airstream - okna, dveře, sprayer (2. díl)
Renovace obytného přívěsu Airstream - plechařina, kabeláž, světla interiér (3. díl)
Renovace obytného přívěsu Airstream - podvozek, okna, dveře a světla (4. díl)
Renovace obytného přívěsu Airstream - interiér, výroba a montáž (5. díl)